O nas

Historia klubu ze Szczedrzyka

Jak Szczedrzyk stał się Ludowym Zespołem Sportowym

Wszystko zaczęło się w 1927 roku, kiedy to mieszkaniec Szczedrzyka, Paweł Loch, oddał w darowiźnie na cele sportowe swoje pole. W tym miejscu znajduje się dzisiaj boisko, na którym swoje mecze rozgrywa miejscowy LZS. Oczywiście przed II wojna światową drużyna Szczedrzyka nie uczestniczyła w regularnych rozgrywkach, ponieważ nie były one organizowane. Spotkania rozgrywała z zespołami z okolicznych wiosek. W tamtych czasach na mecze jeździło się furmankami, a prawdziwym luksusem był rower, na który stać było tylko nielicznych.
Owcześni piłkarze nie tylko biegali po zielonej murawie, lecz założyli również trupę teatralną, bawiąc widzów przedstawieniami. Organizowali także tzw. sportfesty czy dzisiejsze festyny. Klub w formie zorganizowanej rozpoczął działalność po wojnie, kiedy stworzono struktury Ludowych Zespołów Sportowych. Miejscowi działacze bardzo szybko podjęli kroki by znaleźć się w zrzeszeniu.
Nasi piłkarze założyli LZS w 1946 roku jako druga drużyna na Opolszczyźnie zaraz po Swornicy Czarnowąsy. Pierwszy zarząd tworzyli: Paweł Żmuda, Wilhelm Gwiozda, Leon Czaja, Paweł Kupka, Józef Halupczok, a  prezesem został wybrany nieżyjący już Jerzy Panicz.

LZS Szczedrzyk w lidze

LZS Szczedrzyk najczęściej występował w klasie B, w najlepszych dla siebie czasach piłkarze walczyli w klasie A (w latach 70. przez pięć sezonów, a w 80. przez ? sezonów)

Piękna passa sukcesów – uwieńczona mistrzowskim laurem

Lata 90. to czas, w którym drużyna LZS Szczedrzyk kończyła rozgrywki na drugim miejscu, ustępując niejednokrotnie zwycięzcy grupy o punkt czy kilka punktów. W sezonie 2003/2004 trenerzy Lech Stręk oraz Janusz Kuczer wraz z działaczami LZS stworzyli w Szczedrzyku zespół stanowiący na Opolszczyźnie wyjątkowe zjawisko. Nasza skutecznie grająca drużyna stworzona została z piłkarzy bez głośnych nazwisk. Na kilka kolejek przed zakończeniem rozgrywek ligowych drużyna stała się pewnym kandydatem na mistrza, plasując się na pierwszym miejscu w tabeli. Wielkie nadzieje kibiców spełniły się. LZS Szczedrzyk w ówczesnych rozgrywkach zdobył tytuł mistrza jesieni i wiosny – nie ponosząc ani jednej porażki. Drużyna odniosła komplet zwycięstw nad wszystkimi drużynami w grupie i udowodniła, że w pełni zasłużyła na uzyskanie awansu do klasy A.

Klub LZS Szczedrzyk w sezonie 2004/2005

W kadrze seniorów LZS Szczedrzyk w sezonie 2004/2005 znalazło się 24 zawodników. Od rozpoczęcia sezonu trenerem pierwszej drużyny został Ryszard Elżanowski. Po rundzie jesiennej drużyna grająca w grupie 14 zespołów zajęła 9 miejsce ze zgromadzonymi 17 punktami. W klubie prowadzone są jeszcze trzy zespoły rozgrywkowe zgodnie z istniejącymi kategoriami wiekowymi. Najstarszą drużynę stanowi grupa seniorów grająca w klasie A od wielu lat. Od rozgrywek 2002/2003 zgłoszono drużynę trampkarzy. Sukcesy drużyny seniorskiej oraz praca rodziców przyczyniły się do zgłoszenia w sezonie 2004/2005 najmłodszej kategorii wiekowej – młodzików.

Infrastruktura LZS Szczedrzyk

Adres: Szczedrzyk, ul. Ozimska
Pojemność ławek: ok. 70 + sektor dla gości (ok. 50) po przeciwnej stronie
Oświetlenie: sztuczne
Wymiary boiska: 94 x 51,5 m

Odkąd LZS Szczedrzyk grał w klasie rozgrywkowej A przybywa na meczach kibiców. W rundzie jesiennej sezonu 2004/2005 kibiców było więcej niż wynosiła pojemność ławek przy boisku – miejsca za bramkami okazywały się równie dobrym miejscem jak ławki...

LOGOWANIE